LİDER ŞİRKETLER NEYİ FARKLI YAPIYOR?

10 Mart 2015
vizyonerHay Group tarafından her yıl düzenlenen Liderlik için en iyi şirketler araştırması  sonuçlarına göre dünyanın en iyi yönetilen şirketlerin en  çarpıcı özellikleri “ iki  ellerini de en iyi kullanan şirketler olmasında “ yattığı belirtiliyor.
Dünyada  türünün en büyük global araştırma projesi olan bu araştırmada 2.200 şirkette 18.000  den fazla kişi ile görüşülerek kendi şirketlerindeki liderlik uygulamaları ve en beğendikleri 3 liderlik özelliklerini sergileyen global şirket seçmeleri isteniyor.
Edinilen kilit bulgularda sürekli stratejik dönüşümün zorunlu olduğu bir çağda yeniliğin ve operasyonel mükemmelliğin gücünü ortaya koyuyor. Yenilikçilik ve operasyonel de mükemmel olma isteği ve gayreti bu şirketleri diğerlerinin önüne geçiriyor.
 
Dünyanın en iyi yönetilen şirketlerin özellikleri şu şekilde sıralanıyor:
 • Her kademede ki çalışana, başkalarına liderlik yapmak için gereken becerileri geliştirme ve uygulama fırsatı tanınıyor
 • Kültürel farklılıklara özen gösterip zenginliğe dönüştürülüyor
 • Geri bildirimin önemi özellikle işleniyor ve bununla ilgili ciddi çalışmalar yapılıyor
 • Mentörlük çalışması yapılıyor
 • İşletmenin hedefindeki konular ve operasyonel iyileştirmeler çalışanlarla mutlaka paylaşılıyor
 • Yeni faaliyet alanlarını geliştirmek veya departmanlar arasında iş birlikteliği çalışmalar yapılıyor
 • Operasyonel verimliliği sağlamak için teşvikler sağlanıyor
 • Liderler, çevreye karşı sorumlu iş uygulamalarının savunucuları konumunda
 • Liderler, yüksek çevre standarlarının benimsenmesi için değişimleri başlatan değişim ajanları konumunda çalışıyorlar
 • Şirketler çalışanları işe almak için kurumsal sosyal sorumluluk projelerini kullanıyorlar.
 • Şirketlerin bugünkü  faaliyetlerini en iyi şekilde yürütürken kurumun başarısını da sürdürebilmesi için geleceklerini de inşa etmeleri gerekiyor. Bu ise çok yüksek bir şekilde liderlik özelliği göstermeleri gerektiğini gösteriyor. Yüksek düzeyde duygusal zeka ve olağanüstü bilişsel kapasiteli  liderlik özelliklerine  ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Yeni liderlik özelliklerinde; Güc, nüfuz ve liderlik  şekillerini esnek şekilde kullanabilen ve yaklaşımlarını esnek ayarlayabildikleri gözlemlenmiş. Şartların gerektirdiği şekilde operasyonel sorunların üstesinden geldikleri ve yenilikçi konularla ilgilenebildikleri  görülüyor.

 

Geleneksel “komuta ve kontrol” tarzından uzak duran bu liderler şirketlerde de değişim ajanları olarak hareket ediyorlar. Ana faaliyet alanlarıyla yeni faaliyet alanları  arasında gerekli köprüleri kurarak geleceği güvence altına alıyorlar.
Yeni dönemin yeni liderlerinde çok  yüksek düzeyde duygusal zekalarının gelişmiş olduğu ve  bilişsel yetkinliklerinin de aynı oranda yüksek olduğu gözlemlenmiş durumda.

Dünyanın Liderlik özelliği olan en iyi 20 Şirketi
1-Procter& Gamble
2-Microsoft
3-General Electric
4-Coca Cola
5- Unilever
6-IBM
7-Wall-Mart
8-McDonald’s
9-Telefonıca
10-Facebook,
11-Intel
12-Samsung
13-3M
14-Nestle
15-Siemens
16-Oracle
17-Citigroup
18-Caterpillar
19-Toyota
20-Ford Motor

Türkiye’nin Liderlik özelliği gösteren en iyi 10 şirketi
1-Unilever
2-Coca-Cola
3-Turkcell
4-Daimler
5-Siemens
6-Koç Holding
7-Vodafone
8-Ford Motor
9-3M
10-Arçelik LG
Türkiyede ki en iyi liderlik özelliğini ortaya koyan ve uygulayan 10 şirkete bakınca bunların içinde ki 3 lider özellikli şirkete çalışma yaptığımı gördüm. Şirketlere eğitimler verip, bireysel liderlik ve yönetici koçluğu yaparken hem ben öğreniyorum hem onların kendi yollarında destek olmanın keyfini ve gururunu yaşıyorum. Kendi adıma dileğim diğer kalan 7 lider özellikli şirketlerle  de yolumun kesişmesi yönünde.

En iyi liderlik çalışmalarında özellikle 3 noktada odaklanıldığı görülmekte.

1- Yönlendirme ve Mentörlük: Çalışanlar özellikle son zamanlarda çalışan bağlılığına özen gösteriyor. Bağlılığın sadece maddi açıdan parayla olmadığını artık kurumlar öğrenmiş durumda. Her kademedeki çalışanların liderlik yöneticilik özelliklerini geliştirmek için özen gösteriyorlar Globalde ki en iyi şirketlerin %85’i Türkiyede ki en iyi şirketlerin %70’i ise misyon yükleyici kritik görevler için mentörlük ve koçluk çalışmasına özen göstererek her kademenin yararlanmasını sağlıyorlar.
Global en iyi  20 şirket ile diğerleri arasındaki en büyük  fark; ilk 20 şirketin web temelli kendi kendine çalışma modülü sağlayabiliyor olması 360 derece geri bildirim uyguluyor olmalarında yatıyor. Bu değerler şirketleri diğerlerinden en büyük ayrıştırıcı özellikler olarak ortaya konulmuş durumda 

2- Stratejik ödüller :
Global ve Türkiye de ki en iyi şirketler paralarını çalışanların ağzından çıkanlara yatırmaktan geri durmuyor. Bu şirketlerin %80’i iş birlikteliğine dayanan davranışları pekiştiriyor, bunun için ödül ve takdir programlarından yararlanıyorlar. Türkiye de ki en iyi ilk 10 şirketin %70’nin de bu sistemi kullandığı tesbit edilmiş. 

3- Geleceğe odaklanma:
Globalde ki ve Türkiyede ki en iyi şirketler ezici bir çoğunlukta sadece iş içindeki projelerin sponsorları olarak hareket etmeyerek daha yüksek çevre standartlarını savunan değişim ajanları olarak hareket ediyorlar. Sürdürülebilirlik, geniş paydaş gruplarını yakından ilgilendiren değer zincirinde kritik önem taşıyan ve müşterilerin satın alma kararlarında gün geçtikçe dikkate aldıkları veya çalışanların kimin için çalışmak istediklerine yönelik tercihlerini belirleyen bir konu. Kısacası çıkan sonuçlarda çalışanlar sadece aldıkları para ile ilgilenmedikleri, kurumsal ahlak, çalışanlar, müşteriler ve paydaşlar için önem taşıdığı belirtiliyor. 

Kaynak : Kariyer Dergisi Lider şirketler yazısı

Yazan: Nurşen Kaya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir