İŞ YAŞAMINDA Kİ KADINLAR

10 Mart 2015

3068675_f520Yoğun çalışma saatleri, aileye zaman ayıramamak, her şeye koşturmaktan  şikayet etseler bile kadınların iş hayatında  çalışırken evdeki hallerinden daha mutlu oldukları ortaya çıktı.

Penn State Üniversites de yapılan bir araştırmaya göre; kadınların  evdeki stres düzeyleri iş yaşamlarında yaşadıkları stresten daha yüksek çıkmış. Stres seviyelerini  belirlemek için araştırmacılar, çalışma günleri ve hafta sonları boyunca 125 kişinin kortizol seviyelerini ölçüyorlar Ortalama olarak kişilerin tükürüklerindeki stres hormonu seviyeleri iş günü sırasında evdekilerinden daha yüksek çıkıyor. Bu sonuç aynı zamanda katılımcıların cinsiyet, sosyo ekonomik  düzeyleri ne olursa olsun tutarlılık gösteriyor. Stres düzeyinde fizyolojik artışa rağmen  erkekler; evde iş yerinden daha mutlu hissettiklerini bildiriyorlar. Kadınlar ise; iş yerinde erkelerden daha mutlu evde ise daha stresli olduklarını bildiriyorlar. İlginç olan diğer bir nokta; çocukları olmayan kadınların da evde iş yerinden daha fazla stres yaşadıklarını yönünde. Diğer bir nokta ise; çocukları olmayan kadınların evdeki stres düzeyleri çocukları olan kadınlara oranla daha yüksek olduğu tesbit edilmiş. Araştırma sonuçları çocuklar ile evde olmanın getirdiği stresin, keyif arttırıcı faydalarla hafifletilebilir   olduğunu gösteriyor.

Araştırma sonuçlarınından bir çok nokta çıkarmak mümkün ancak en bariz ve en basit haliyle kadınlar, iş yaşamında olmayı seviyorlar ve kendilerini eve oranla daha iyi hissediyorlar. Diğer bir nokta evdeki stres noktası çocuklar, yapılacak işler vs derken kadının birden fazla alanda olmasına neden oluyor ve bu da stresi düzeylerini arttırıyor ancak güzel olan bir nokta ise yoğun ve stresli yaşam içinde çocukların insanda yarattığı pozitif etki. Çocuklarla beraber olmak, onlara dokunmak, sarılmak onlarla zaman geçirmek ve  oynamak pozitif olarak kişileri etkiliyor ve mutlu ediyor.

Yazan: Nurşen Kaya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir